O Bibliotece
Historia
Pierwsza biblioteka w Czarnej Wodzie powstała w Zakładzie Płyt Pilśniowych w 1952r. w odpowiedzi na ustawę Prezydium Rządu z 1949r. zobowiązującą zakłady pracy zatrudniające powyżej 100 pracowników do tworzenia bibliotek, których celem było poszerzenie wiedzy fachowej i ogólnej zatrudnionych osób. Początkowo były to książki przekazywane z innych pokrewnych zakładów i udostępniane przez pracowników związków zawodowych. Pierwszy zapis w księdze inwentarzowej księgozbioru to tytuł: „Miasto nad Łyną” Mari Klimas-Błahutowej.
Pierwszym bibliotekarzem był Maksymilian Linda, potem Janina Błaszek, następnie Krystyna Nojman. Od 1 kwietnia do momentu przekazania księgozbioru miastu biblioteką kierowała Maria Szych. Po niej obowiązki prowadzenia biblioteki przejęła Beata Kamińska, a następnie Joanna Gwizdała, która pełni obowiązki dyrektora do dzisiaj.
Księgozbiór był parokrotnie przenoszony. Pierwsze lokum, to pomieszczenie w piwnicach budynku administracyjnego ZPP, następne bibliotekę zaadoptowano w biurze (marketing) potem siedzibą było jedno z pomieszczeń w baraku przy ul. Mickiewicza. Po wybudowaniu remizy dla straży pożarnej tam znalazło się miejsce dla coraz bardziej rozrastającego się księgozbioru. Był to rok 1974. Wkrótce stało się jednak za ciasne, toteż kiedy w 1983r. oddano w użytkowanie hotel przy ul. Mickiewicza umieszczono tam liczący już około 9 tysięcy tomów księgozbiór.
Prowadzona przez Marię Szych biblioteka, wzbogacana o coraz to nowe, ciekawe i interesujące pozycje pomimo nazwy Biblioteka Zakładu Płyt Pilśniowych, służyła nie tylko pracownikom, ale wszystkim mieszkańcom. Z jej książek korzystali studiujący i uczący się w szkołach średnich. O tym mogą świadczyć następujące dane z 1983r. Do biblioteki zapisanych było 342 czytelników stałych i 122 sezonowych. Wypożyczono 15 445 woluminów.
Od momentu uzyskania przez Czarną Wodę praw miejskich, osoby kierujące i finansujące bibliotekę zaczęły myśleć o przekazaniu jej księgozbioru miastu, który miał się stać zaczątkiem zbiorów Biblioteki Miejskiej.
Po porozumieniu pomiędzy przedstawicielami ZPP i Urzędu Miasta powołano komisję do przeprowadzenia kontroli i selekcji księgozbioru, która od 1 stycznia 1994r. rozpoczęła swoją działalność. Członkowie komisji przejrzeli każdy egzemplarz zbioru. Wycofali książki „zaczytane”, o treściach przedawnionych i nieaktualnych.
6 marca 1994r. w obecności dyrektora ZPP Sylweriusza Szatkowskiego, przedstawicieli Związków Zawodowych oraz sekretarza Urzędu Miasta Romana Sikory i głównej księgowej, po dokonaniu sprawozdania komisji inwentaryzacyjnej uroczyście przekazano liczący 7977 woluminów księgozbioru. Stał się on zaczątkiem biblioteki miejskiej, która w latach 90-tych przeniesiona została do „starej szkoły” przy ul. Starogardzkiej
i funkcjonowała tam do 2020r. Mieszkańcy miasta otrzymali wspaniały prezent. Biblioteka była czynna codziennie, aby umożliwić jak najszersze korzystani z jej zawartości.
W 2005r. jako jedna z pierwszych w powiecie nasza biblioteka wprowadziła komputerowy program biblioteczny Libra 2000, do opracowywania, gromadzenia i wypożyczania książek.
W grudniu 2006r. nastąpiło rozszerzenie działalności biblioteki o prowadzenie Świetlicy Miejskiej „Kulturalnia”, w której od stycznia 2007r. prowadzone są zajęcia kulturalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
W listopadzie 2010r. przeprowadzono remont pomieszczeń biblioteki oraz zainstalowano centralne ogrzewanie. W trakcie remontu biblioteki wymalowane zostały wszystkie pomieszczenia – czytelnia magazyn książek oraz pokój socjalny, oprócz tego w czytelni wymieniono podłogę na panele, oświetlenie oraz odnowiono biurka i ladę biblioteczną. Powstał także nowy kącik dla dzieci. Inwestycję zrealizowano z udziałem środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwo Narodowego. Czarnowodzka biblioteka złożyła projekt do programu Infrastruktura Bibliotek i otrzymała dofinansowanie w kwocie 30 000 złotych na zadanie „Remont biblioteki oraz instalacja centralnego ogrzewania w bibliotece.” Całkowity koszt remontu wyniósł 49 923zł.
W 2020r. Rady Miasta postanowiła o zaadoptowano część pomieszczeń przy ul. Mickiewicza 7 i przeniesieniu tam biblioteki i „Kulturalni” do jednej lokalizacji. Zaczął się remont, który klika miesięcy. W drugim etapie zakupione zostało wyposażenie i następnie przeniesienie zbiorów bibliotecznych po wcześniejszym skontrum. W listopadzie 2020r. nastąpiło otwarcie w nowej lokalizacji przy ulicy Mickiewicza 7.
Opracowano na podstawie:
- Artykuł Ireny Gostomskiej, Merkuriusz Czarnej Wody nr 6/1994
- Biuletyn Informacyjny Gminy Miejskiej Czarna Woda rok 8/ numer 4/29 22.12.2010